Trivs jag i Stockholm?


Tillbaka i Stockholm. Tillbaka till mitt nya liv.
Under hela sommaren hemma fick jag konstant frågan: Trivs du?
Svaret - Hell to the yes!!
Jag är så himla lycklig över att ha tagit beslutet utav att lämna min trygghet på Gotland och testa livet utanför boxen här i Stockholm. Fått växa och bli den nya, bättre versionen av mig själv. Liksom tvingas att aktivt ta nya steg för att skaffa vänner, jobb och allt vad som behövs för att ha ett liv att leva, inte bara ett man låter passera framför en.
Idag har jag haft min andra dag på Fastighetsbyrån i Täby och jag har också bokat in mina provpraktiksdagar på kontoret på Östermalm med. Så kul! Men det gör också att jag lite granna förbannar mig själv för att jag inte valde att läsa till Mäklare i Gävle. Hade jag gjort det hade jag bara haft ett år kvar nu innan jag var redo att få på börja min mäklarkarriär. Inte hela två år kvar... Eller det att jag inte hade 200 000 att lägga ut för att gå en uppdragsutbildning och vara klar på strax efter ett år.
Men sen kommer jag på att det va ju faktiskt inte i Gävle jag ville vara. Jag vill ju bo och leva här i Stockholm! Jag älskar livet här! Så tacka alla gudarna (eller vem som nu är där uppe) att jag kom in på KTH och att jag fortsätter halka på mitt fantastiska bananskal. Får se var det tar mig här näst =)
Gillar
Kommentarer
















