Svarar på veckans stora snackis
Ja hörni! Vem är det egentligen som tar bilderna på mig?? Framför allt - vem är det som har gjort det på resan? Åkte jag ens själv eller var jag där med någon annan? Var det hela en lögn och jag egentligen inte alls åkte dit för min skull utan för att träffa ett tinder-ragg??
Alltså jag älskar verkligen spekulationerna ni har haft! Det gjorde min dag att läsa igenom, så tack, haha!!

Nej, så kul var det tyvärr inte utan allt jag har skrivit är sanning. Inga hemliga sällskap, inga killar, inga tinder-ragg. Nej sanning är att:


- bilderna hemifrån Gotland är det mina fantastiska systrar som har tagit. Båda två har ett otroligt intresse för foto och media. Isa gick faktiskt SAM-media på gymnasiet, och Wilma har precis gjort sin första vecka där. Så all magi kommer ifrån dom två!


- bilderna från Budapest är det helt random folk som har tagit. Tro mig när jag säger att det tog mycket mod när jag skulle fråga första gången. Men så slog det mig att hur många gånger har man själv inte fått frågan när något kompisgäng velat ha en bild ute?
Jag hade preppat med både stativ och självutlösare, men med alla turister överallt hade det tagit alldeles för lång tid att sätta upp för att över huvudtaget lyckas knäppa en bild. Jag menar, det var liksom långa köer att fota framför, i och brevid olika sevärdheter. Och det var då det slig mig - alla är ändå turister. Så jag passade på när jag såg någon (kommer komma ett inlägg lite senare om vem man ska fråga) som själv var i farten och fotade en kompis, familjemedlem eller så, och frågade helt enkelt Excuse me! Could you please take a couple of me whilst you’re at it? samtidigt som jag höll fram min telefon. Och inte en endaste gång sa någon nej, utan log bara stort och svarade Of course!
Så där har ni det! Allt handlar helt enkelt om att våga =)
Gillar
Kommentarer







