Spottad på TImes square
I samarbete med NA-KD



Den här resan är verkligen HELT otrolig! Inte bara för att jag får se och uppleva en utav världens coolaste städer (rekommenderar helt klart att alla åker hit någon gång i sitt liv. Tveksamt om jag kommer vilja åka tillbaka, men att se det här WOW alltså!), men utan även för mig personligen.
Idag är det dag 4/4, och också dag fyra som någon helt random, okänd människa stannat och sagt att dom gillar mina kläder.
Ihh! Vad lycklig det gör mig! Och vad det får mig att växa som person!




Många gånger står jag i affären eller bara framför spegeln hemma och tvekar. Är det här verkligen jag? Är jag tillräckligt snygg för att bära upp det här? Eller kommer folk bara snegla på mig och antingen tänka Hur tänkte hon när hon tog på sig det där?? Eller vem tror hon att hon är??
Som ni vet vid det här laget var jag queenen av basic när jag var mindre. Det var perfekt. Man stack inte ut på något sätt och det gick liksom inte att "vara" fel. Svarta jeans och en vit långärmad tröja eller blå jeans med en svart tröja går alltid hem.
Men hur kul är egentligen det??


Nej! Nu är jag trött på det! Därför har jag de senaste åren försök utmana min stil.
Jag kan fortfarande stå framför spegeln och tänka dom där tankarna Can I pull this off?? och Vem tror hon att hon är??, men till skillnad från innan byter jag oftast inte om utan säger Hell yeah! till min egna spegelbild. Och uppenbarligen går det hem. Hihi!
Hela 3 gånger blev jag stoppad igår utav olika tjejer som sa att Omg I love that amazeball jacket och That skirt is just soooo cute. Love it!
Kan ni förstå det? Lilla, basic jag liksom.
Men nu är det slut på det! Nu är det härliga outfits och power som gäller. För hur mycket roligare är inte livet i en gul/orange kjol än i en vanlig basic tröja?
jag ahr varit i nyc 3 ggr i mitt liv och skulle kunna åka tillbaka minst 10 ggr till om jag hade råd o tid!! Verkligen min absoluta favoritstad och ALLA som har möjlighet borde besöka NYC minst en gång i sitt liv!
Svar: Ja detta kommer verkligen att bli så roligt! Så synd att du inte kan vara det Matilda! Kanske kommer ett i Sthlm vem vet.