Livets bästa fredagsdejt

Godmorgon hjärtan! Och godmorgon Lördag!
Jag tror inte att ni förstår riktigt hur efterlängtad den här dagen är. Inte för att jag har ogillat min vecka, vardagar eller jobb. Tvärtom älskar jag det lite för mycket. Därav har mina dagar blivit nästan lite för långa (vi checkar två stycken 12-timmars dagar), och resten av mitt liv har hamnat på total paus. Antalet olästa notiser på min mobil ska vi inte ens gå in på. FÖRLÅT till alla er jag inte svarat btw! Känns det bättre (för er, verkligen inte för mig) så har jag till och med ignorerat sms från min syster. Men äntligen är veckans enda ”lediga” dag här, så nu j*klar skall allt besvaras, samarbeten fotas, inlägg skrivas, storhandling utföras och allt annat som behövs göras göras.

Jag och @isabylund pratade en hel del om det här med livsprioriteringar på våran stående fredags-dejt igår. Stort tips på Kavalleriet btw! Visserligen blev det (inte allt för oväntat) bara vin för oss - den här gången. Men pizzan såg fantastiskt god ut och vi är båda överens om att det utan tvekan ska fikas där en regnig höst-eftermiddag.
Anyways, tillbaka till det här med livsprioriteringar.
Vi människor är i grund och botten både vanebildande, lata och bekväma. Finns alternativen tar vi gärna chansen till att göra det som kräver mindre energi. Vi sitter istället för att stå. Vi åker istället för att gå. Vi gör det som är bekvämt för oss.

Därför är det ibland så himla enkelt att motivera den enklaste och bekvämaste utvägen för oss själva. Till exempel, som Isa sa, hade det varit så lätt att intala mig själv att det är klart att jag ska åka direkt hem efter jobbet. För att efter en arbetsvecka med långa dagar behöver jag ligga hemma (aka isolera mig själv och begrava mig i något totalt oviktigt). En väg jag faktiskt valt många gånger tidigare. Men då kommer frågan: Är det det liv jag vill leva?



Svaret är nej.
Jag har under det senaste året prioriterat om i mitt liv och börjat inse vad som är viktigt och vad som faktiskt betyder något. Mina vänner till exempel. Kvällarna ute. Middagarna med min familj. Alla dom där stunderna värda att minnas.
Så ibland måste vi faktiskt pusha oss själva lite, ta det där alternativt som kräver lite mer energi, som inte är lika bekvämt men som ger oss ett liv mer värt att leva. Livsprioriteringar. Därav har jag idag dom där cirka en miljon olika notiserna att ta tag i, vilket känns helt okej för jag hade världens i särklass bästa fredagsdejt. Jag menar, bara se hur snygg hon är!
Hur var eran fredag hjärtan?
Ha en toppen helg!!