Försök till att rädda relationen och restaurangtips i Visby


Jag har två systrar. Isa (Lovisa) som är två år yngre och sladdisen Wilma som är åtta år yngre än mig. Naturligt har jag och Isa alltid varit nära, men jag och Wilma har hela tiden varit i helt olika stadier i livet. Som ung är kontrasterna enorma, och även om dom börjar suddas ut sakta men säkert har vi fortfarande en bra bit kvar.

För det är inte bara åldern som är ett ”problem” utan vi är också oerhört olika som personer. Jag är vår Pappas dotter och Wilma vår Mammas.
Jag och Pappa
- Naturvetenskapligt lagda
- Faktabaserad tro
- Mycket känslor inom oss men inte mycket som kommer ut
- Har en tendens att låta arga trots att vi inte är det
Wilma och Mamma
- Estetiskt lagda
- Enormt mycket känslor som dom gärna pratar om
- Gråter för allt
På många punkter är vi sånna totala kontraster mot varandra att vi klatchar värre än Titanic och isberget. Vi förstår liksom inte varandra. Hon tycker jag låter förbannad och jag förstår inte hur hon kan känna så mycket. Det har resulterat i stora bråk och emellanåt en större klyfta (men som också hjälper till med att sudda ut dom genom att vi får skrika ut på varandra).

Men jag vill verkligen inte ha det så! Min lillasyster är en helt otrolig, sjuuuukt vacker (hon fick då cirka 75% utav våra fotogeniska gener. Isa fick 20% och jag får kämpa hårt med mina 5, haha. Men jag menar, bara se på henne!), smart, driven, glädjespridande, otroligt omtänksam och helt fantastisk person. Jag vill ha henne som mer än min syster. Jag vill ha henne som min bästa vän.



Så i förrgår bjöd jag henne på en middagsdate. Bara hon, jag och ingen annan. Så otroligt mysigt! Och så otroligt välbehövligt för oss.
Som ni kanske vet är ett utav mina summerbucks-mål att besöka 3 nya restauranger i Visby, så igår testade vi något nytt. Brooklyn Tacos’n tequila. Jag har tidigare tipsat om Brooklyn Burgers’n bar, så när dom nu har öppnat ett nytt ställe så var det ju bara ett måste att testa. Och vi blev inte besvikna!



Går ni dit, vilket ni utan tvekan borde, så måste ni beställa in Camarones en taco (Räkor, grön salsa, tequilaglaze, koriander & lime) och Cajun Pollo taco (Cajunkryddad kyckling med chipotlemayo, mangosalsa & picklad rödlök). Magiskt goda båda två! Det är sällan jag sitter och kommenterar smakkombinationer men både jag och Wilma höll varsin låda om hur välbalanserade komponenterna var och hur otroligt gott det var, haha!
Så stort tips på Brooklyn Tacos’n Tequila! Och stort tips på systermiddagar!
Kram