Bar-crawl i Prag
För ett par veckor sen va vi (Jag, min syster Isa och våran vän Kalle) ju i Prag, vilket var en fantastisk resa (rese-guiden kommer fortfarande att komma upp, så stay tuned!
Som ni nog alla vet så är Prag verkligen känt för sitt öl. Okej, jag som inte är öldrickare visste faktiskt inte det, men Isa hade full koll, hah! Så en självklar punkt på våran lista med saker vi ville checka av under resans gång var en riktig Bar-crawl. För att även för oss som inte är öl-fans så finns det så många fantastiskt roliga barer. Och det bästa utav allt? Man kan gå mellan typ varenda en, så pengarna behöver inte gå till några dyra resor utan kan läggas på dricka =)
Här kommer våran bar-crawl över Prags olika barer som du borde besöka under en semester där

Prauge Beer Cafe
Ett MÅSTE! Även om ni inte gillar öl! De har över 30 sorters öl på tap + ett par cider mm. Ölen i sig? Inte "bara vanlig öl" utan det finns ett par med chokladsmak, blåbärssmak eller min favorit; körsbär.
Sen har dom glas i storleken: Stor, liten och taste. (ÄLSKAR sista!)
För 13 kronor fick jag testa ett precis lagom stort glas blåbärsöl - love it!
Är man, till skillnad från mig då,, en person som faktiskt gillar öl finns det också olika paket att välja med allt från 2 till alla 30 sorter.
Och stället i sig är supermysigt och perfekt för people-spotting- Helt klart ett måste =)

The Hangar
Jag tror nog att ni förstår temat själva. Men ni förstår nog inte utsträckningen.
Utanför står en gammal PAM-AM-bil, nedgången till dansgolvet är genom skalet till en jet-motor, all personal går runt i fantastiska flygvärdinne- och pilotkostymer och alla drinkarna är döpta till flygrelaterade namn.
Som dom pilotdöttrar jag och Isa är var det här en av barerna högst upp på våran lista



Absintherie
Det finns flertalet Absintherier i Prag. Under våra dagar där var vi inne på 4 olika, men beställde bara i slutändan något på ett utav dom. Jag är själv verkligen inget fan utav alkohol utav det här slaget, men är det någonstans man ska testa så är det verkligen här.
Jag trodde att det enda vi beställde var varsin shot, men noooo. Det var så mycket mer! Det var eld över sockerbit, det var filtrering, det var historia utav bartendern och sen var det ett riktigt glas - och inte bara en liten shot. Helt klart värt upplevelsen!
Är ni sugna på att testa något helt annat så är det en utav barerna som har Absinth-glass, just saying

The Dancin House Roof Bar
Ett ställe ni måste besöka, oavsett om det är för att dricka eller ej, är The Dancing House. Så himla coolt!!
Högst upp på den högra delen utav byggnaden, vid fågelboet på toppen, är en rooftop bar. Det kostar 100 tjeckiska att gå ut, om man inte köper något för då är det gratis.
Vi var där mitt på dagen, så för oss blev det bara en kaffe. Men att sitta där, med ett glas rosé eller en drink, med den utsikten måste vara drömmigt värre!


Vytopna
Okej, stället i sig är inget i toppklass. Men det ligger mitt i det stora köpcentret Palladium Mall, så ett perfekt ställe att ta lunchpaus på eller vägarna förbi om ni vill ha en shoppingdag.
Varför rekommenderar jag det då? Jo, utav en enda anledning
Drickan kommer in med ett tåg på räls!
Hur sött som helst! Det är alltså inte servitören som kommer utan det här lilla loket med vagn som kör fram till erat bord, stannar i 20 sekunder och sen åker iväg igen, hihi!


Såhär ↑ förväntade vi oss att det skulle se ut (bilder från Pinterest)
AnonymuS Bar
Coolaste stället i Prag - trodde vi...!
Stort tips: om ni ska besöka denna bar (vilket jag verkligen tycker att ni borde), gör det då senare på kvällen. Vi kom dit vid 4-tiden, men då var det inge folk där, ingen stämning, personalen höll fortfarande på att förbereda för kväll och stod till och med och städade.
Men som det beskrivs på hemsidan: In what is certainly a first, Prague’s AnonymouS Bar is themed around the epic movie V For Vendetta and its cryptic hero’s ubiquitous mask. Located in a former stable house in Prague’s historic Old Town,AnonymouS Bar is hidden among the tourists haunts that have given Prague a dubious reputation in some cocktail world circles. AnonymouS Bar smashes that tired story with something never seen before and creates drinks as inspiring as the ending of the movie.
OBS! Glöm för Guds skull inte att fråga om den hemliga menyn det första ni gör!


Bilder lånade från Pinterest
AnonymuS Shrink Office
Ni vet Rorschach-testet (aka ink blob-stestet)? Vad sägs om att beställa en drink baserat på vad du ser på bilderna? En drink baserat bara på dina preferenser?
Okej, kanske lite överdrivet. Dom hade 10 bilder = 10 drinkar. Du väljer den som tilltalar dig mest och får en drink baserat på det. Men efter att ha gått genom en mörk korridor, knackat på en dörr i längst ned, plötsligt blivit insläppta genom en lönndörr (spoiler alert) och nedsläppta till en liten bar där bartendern står förklädd i mask, övervägde hela upplevelsen den enkla drink det blev.
Är ni sugna på ett äventyr så är this the place to visit!


Nightmare Prauge Horror Bar
Är ni ute efter en upplevelse så är det absolut hit ni ska gå. Baren är precis vad det låter som, något utav en mardröm. Bokstavligt talat. Kroppsdelar hängande från taket (fake såklart), tavlor med ögon som rör sig, chainsaws, mosters och en hel del annat, Inget ställe man vill sitta på. Men helt klart värt ett stopp.
Vi sprang snabbt in för att Isa och Kalle skulle testa varsin b55- shot (Absinthe, Baileys and Kahlua - on fire). Detta tillsammans med bartendern, haha! Inga lagar eller regler om att hon skulle vara nykter här inte


U Matèje
Roligt nog blev denna "helt vanliga" pub våran favorit. Hemtrevligt, underbar stämning, bra priser och supermysig personal gjorde att vi blev sittandes i timmar tillsammans med en kortlek.
Så till skillnad från Horror Bar är det här stället ni ska gå till om ni bara vill sitta, käka lite barsnacks, hänga och ha det bäst!
NOTE: Missa inte deras Elderberry Spritz (hette den så?, den står i alla fall precis ovanför Apperol Spritz). DRÖM!

Bild lånad från Epics hemsida
Avsluta natten med en riktig utgång?
Då måste ni kolla in Epic!
Jag kom aldrig dit själv då mina resekamrater tyckte att det var dags att ta oss tillbaka till hotellrummet sekunderna innan vi skulle kliva in. Men vid dörren in - alltså WOW! Stället gör sig verkligen sitt namn. EPIC!


Bilder lånade från Pinterest
Sen finns det också så många fler barer vi läst gott om men aldrig kom till själva (tycker personligen att över 10 stycken är rätt så bra jobbat, haha!), men som definitivt stod på listan.
Cross Club - halvvägs dit gav vi upp promenaden (dumt att bestämma sig för att gå över halva stan när man redan är så hungrig att man håller på att avlida - speciellt i ett sällskap av matarga), men bara se på bilderna ovan. Hur coolt ser det inte ut??
Bombay Bar
BED - baren med sängar istället för stolar. Mysigt eller galet farligt? Inget ställe man ska avsluta rundan med i alla fall, haha!
Black Angel
Puma Bar - Baren med 3 levande pumor. Vi var påväg dit, men efter att ha fått sett en bild på hur pumorna var instängda i små, små burar fick vi lite ångest i hjärtat och valde därför att bojkotta
Boulder Bar - vem kom på idén att kombinera pub och väggklättring? Tydligen verkar det vara ett slående koncept i alla fall, haha!
Som ni märker finns det många ställen att besöka, och jag kan utan tvekan rekommendera er en resa dit =)
Gillar
Kommentarer














