februari 2022 | Matildaberlin
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
Matilda Berlin
  • Profil
  • Kategorier
    • Vardag
    • Allmänt
    • Listor
    • Träning
    • Mat
    • Resa
    • Outfits
    • Mode
    • Skönhet
    • Inredning / Renovering
    • Restaurangtips
    • Mäklare
    • Recept
    • Q / A
    • To Do i Stockholm
    • Hälsa
    • Plugg
    • Pepptalk
    • Gotland
    • Jobb
    • Bloggrelaterat
    • Årsresumé
    • Guider
    • Reseguider
    • Tävlingar
    • Bloppis
    • Lägenheter
    • Topp 3 mål
  • Arkiv
    • februari 2022
    • januari 2022
    • december 2021
    • november 2021
    • oktober 2021
    • september 2021
    • augusti 2021
    • juli 2021
    • juni 2021
    • maj 2021
    • april 2021
    • mars 2021
    • februari 2021
    • januari 2021
    • december 2020
    • november 2020
    • oktober 2020
    • september 2020
    • augusti 2020
    • juli 2020
    • juni 2020
    • maj 2020
    • april 2020
    • mars 2020
    • februari 2020
    • januari 2020
    • december 2019
    • november 2019
    • oktober 2019
    • september 2019
    • augusti 2019
    • juli 2019
    • juni 2019
    • maj 2019
    • april 2019
    • mars 2019
    • februari 2019
    • januari 2019
    • december 2018
    • november 2018
    • oktober 2018
    • september 2018
    • augusti 2018
    • juli 2018
    • juni 2018
    • maj 2018
    • april 2018
    • mars 2018
    • februari 2018
    • januari 2018
    • december 2017
    • november 2017
    • oktober 2017
    • september 2017
    • augusti 2017
    • juli 2017
    • juni 2017
    • maj 2017
    • april 2017
    • mars 2017
    • februari 2017
    • januari 2017
    • december 2016
    • november 2016
    • oktober 2016
    • september 2016
    • augusti 2016
    • juli 2016
    • juni 2016
    • maj 2016
    • april 2016
    • mars 2016
    • februari 2016
    • januari 2016
    • december 2015
    • november 2015
    • oktober 2015
    • september 2015
    • augusti 2015
    • juni 2015
    • maj 2015
    • april 2015
Matildaberlin
Matildaberlin
Matilda, Stockholm
  • Bloglovin
  • Instagram
  • Nouw

Prenumerera

Instagram @matildaberlin

Instagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlin

Arkiv

  • februari 2022
  • januari 2022
  • december 2021
  • november 2021
  • oktober 2021
  • september 2021

Kategorier

  • Allmänt
  • Bloggrelaterat
  • Bloppis
  • Gotland
  • Guider
  • Hälsa
  • Inredning / Renovering
  • Jobb
  • Listor
  • Lägenheter
  • Mat
  • Mode
  • Mäklare
  • Outfits
  • Pepptalk
  • Plugg
  • Q / A
  • Recept
  • Resa
  • Reseguider
  • Restaurangtips
  • Skönhet
  • To Do i Stockholm
  • Topp 3 mål
  • Träning
  • Tävlingar
  • Vardag
  • Årsresumé

Update på lägenhets-renoveringen

torsdag, 24 februari, 2022, 05:55

I samarbete med Desenio

Min gamla lägenhet

God morgon hjärtan!

Redan torsdag? Är det bara jag eller går veckorna sjukt snabbt? Om bara ett par dagar är februari över och vi kliver in i mars. Vågar man snart tro på lite vår? Hoppas, hoppas, hoppas! Idag är det i alla fall sista dagen som hantverkaren är hemma hos mig och röjer. Det betyder att i helgen kan jag ta tag i projekt måla väggen och sen har jag äntligen ett helt rum. Hur kul? Det är hundra procent annars en sån grej som kan blir hemmablind över och inte fixar förens veckan innan visning.

Jag har i veckan suttit och funderat på vad jag ska göra med väggen när det är klart. Just nu är alla mina väggar helt tomma. Det jag har är målade garderober, en TV och sen min stora spegel. That's it. Resten av rummet är ändå lite liv i, men just det här hörnet ovanför och runtomkring sängen är (snart) helt vitt. Så vad har jag för val?

I min förra lägenhet hade jag en stor tavelvägg som jag älskade. Fylld med posters i olika storlekar och med olika motiv från Desenio. Bortsett från att det gav en väldigt ombonad och hemtrevlig känsla i läggan, så gav det liv till rummet i och med att man kunde variera motiven utifrån säsong.

Bilder från Desenios insta

Alternativ är att istället för att bygga en hel vägg med flertalet posters, bara sätta upp två eller tre lite större. Min syster har gjort det hemma vid sig. Och till och med tagit det till nästa steg. Hon har inte "bara" beställt posters utan printat tre naturbilder från sina resor. Minns jag rätt är det från Bali och Nya Zeeland. Hon är dock, till skillnad från mig, nästintill fotograf. Så det är inget alternativ för mig.

Bilder från weheartit

Det tredje alternativet jag överväger är att måla två stora tavlor istället. Eller snarare spackla. Ingen har väl missat trenden med de vita spacklade tavlorna? Ja, den kom för typ 2 år sedan. Och ja, typ alla influencers har haft sina sittandes på väggarna i en halv evighet. Så pass länge att de redan hunnit tröttna, plocka ned dom och bytt till något annat. Därav funderar jag på att stryka tanken. Det gör ju egentligen inte heller någon som helst inverkan på det vita utan skulle snarare bara bidra till det. Men samtidigt är det något med det jag älskar.

Bilder från weheartit

Det sista alternativet jag har är att helt enkelt bara låta det vara. Krispigt vita, minimalistiska väggar. Jag vill ju egentligen sätta mer av en hotellrums-touch på hela läggan och det är inte så många hotellrum som har tavelväggar eller posters sittandes. (Nu får min Mamma panik när hon läser det här. Hon tycker redan jag har för cleant runt omkring mig, haha). Så ja, det är absolut en möjlighet det med.

Men som vanligt har jag fruktansvärt svårt att bestämma mig. Vad tycker ni? Stora bilder, vitt och enkelt, tavelvägg eller vara den som är sist på spackel-tavle-trenden? Eller har ni något annat tips?

  • Dela på Facebook
  • Dela på Twitter
  • Dela på Pinterest
  • 3
  • Postad i: Inredning / Renovering

Gillar

Kommentarer

Nya inneträningen och en vecka fylld med dejter

onsdag, 23 februari, 2022, 07:29

Förra veckan var kaos, den här veckan lugnare. Så jag jobbar jag på det där med balansen. När jag kikar i min bok där jag varje söndag sätter mig och reflekterar upptäcker jag ett genomgående tema: att vara social och att lägga mer tid på familj och vänner. Och utan att ens försöka har den här veckan blivit det - vilket jag älskar.

Vi vet alla att jag jobbar hela dagarna, så vi struntar i att ens skriva med det utan fokuserar på allt det roliga runt omkring. Deal?

Måndag: en helkväll med Ella på Villa Dagmar. Tro mig när jag säger att det var PRECIS vad jag behövde en snöig, slaskig måndag i februari.

Tisdag: kanske inte så mycket fokus vänner, men däremot fokus på balans och det jag älskar att göra - träna. På lunchen kör jag ju numera Megaformer på The Place (vilket jag älskar). Då blev jag också medbjuden till en cykel-klass av min favoritinstruktör. Så efter mina möten var jag tillbaka i studion för pass nummer två.

Onsdag: Ikväll ska jag möta upp Isa, Lisa och Elin för ett glas ute på Rörstrandsgatan. Vi har alla haft fullt upp med jobb på olika håll den senaste månaden (eller är det längre?), så tro mig när jag säger att det är på tiden att vi ses igen.

Torsdag: Vid 11:00 ska jag faktiskt möta upp en mäklar-kollega (och otrolig vän) på Södermalm för att först följa med henne på ett möte (kompetensutveckling kallar jag det) och sen äta lunch tillsammans på något mysigt ställe.
Planerna efter arbetsdagens slut är inte spikade än utan jag ser tre olika vägar:
1. En dejt.
2. Ett BodyCombat-pass.
3. En AW med en kompis från KTH.

Fredag: Fredag betyder såklart Barry’s Bootcamp. Woop woop! Efter det ska jag kötta jobb ett par timmar så att jag (förhoppningsvis) kan vara klar att ta helg vid 14:15. Då har jag, Lovisa och Rebecka nämligen bord på Sturehof för en sen lunch. Hur mysigt?

Lördag: Min heliga, obokningsbara dag. Inga spikade planer mer än GRIT vid 10:30 (möjligtvis följt av en lunch med Lovisa ala repris på förra veckan) och sen ska jag hem och måla min vägg och förhoppningsvis snart ha en lägenhet igen (och inte ett totalt kaos).

Söndag: Tro det eller ej, men ledig söndag. Blir inte dejten imorgon ska den in här. Och annars utan tvekan en fika.

Hur bra vecka??

Förra veckan var som sagt kaos (även om det var sjukt kul med). Men efter kontraktet i lördags var det som att någon injicerade mig med koffein rakt in i hjärtat (och det säger något med tanke på hur mycket koffein jag dricker om dagarna, haha). Jag har SÅ MYCKET energi! Och det märktes på cykel-klassen igår.

När någon frågar mig vad jag tränar har mitt svar alltid varit: Typ allt förutom spinning.
Att sitta still, trampa som en idiot men inte komma någon vart - inte min grej. Dessutom brukar ju instruktörerna skrika ”sitt still i sadeln”. Det här däremot. Något helt annat. Periodsvis nästan dansade man (med flit), allt var i takt på ett annat sätt, det var ljuseffekter och speglar, och delar av passet, när man behövde det som mest, kom ett grymt motivational speach. Det var till och med så att jag nästan blev såld och jag lovade på plats att boka in ett nytt pass när min favoritinstruktör börjar köra tider jag kan gå på. Stor tumme upp på det och helt klart något ni måste testa!!

#bestofnouw

  • Dela på Facebook
  • Dela på Twitter
  • Dela på Pinterest
  • 13
  • Postad i: Träning

Gillar

Kommentarer

+/- atm

tisdag, 22 februari, 2022, 05:54

Igår efter jobbet, eller faktiskt snarare under jobbet, mötte jag upp Ella på Villa Dagmar. Jag insåg vid femtiden att jag behövde nya miljö för att få både inspiration och ro att skriva ett par beskrivningar och ta tag i lite admin-jobb. Så jag tog med mig mina grejer till favoritstället (ja, jag har insett att jag faktiskt har ett favoritställe) där jag jobbade ett par timmar innan Ella joinade och datorn byttes mot djupa samtal. Fasen vad jag behövde det. Och behövde henne.

Jag som person är väldigt godtrogen, på gränsen till naiv. Jag litar liksom på okända människor fram tills att jag bevisar dom motsatsen. Det var något jag kom att tänka på när jag gick igenom porten hemma igårkväll och det slog mig att jag inte hört ifrån hantverkaren på hela dagen. Jag gav en helt okänd man en nyckel till min lägenhet och sa typ ”kbk”. Han hade lätt kunnat plockat allt och dragit. Men i samma sekund jag öppnade dörren till läggan och kände renoveringslukten blev jag lugn. Han har kört järnet och byggt igen hela hålet. Nu ska det bara spacklas en vända till idag och sen slipas imorgon. Yay! Det kommer verkligen bli så bra!

Vet ni vad jag ska göra idag? För det första ska jag ju gå på Megaformer, vilket är en total lycka i sig. Men jag blev också inbjuden till en cykel-klass av mig Megaformer instruktör. Egentligen hatar jag spinning. Men det här är nog något i särklass och jag är sjukt taggad.


Vad hände med vädret? Kan någon förklara det för mig? Jag inser mer och mer hur väderstyrd jag är även om jag försöker motverka det. Men det ÄR (och kommer nog alltid vara) svårt att ta sig upp med ett leende när snöslasket piskar en i ansiktet och slasket klaffsar under ens fötter klockan 06 på morgonen.

Jag kan inte sätta fingret på exakt vad det är. Avsaknaden av sol, vintertrött och torr hy, att jag kanske sminkar mig annorlunda (?), det senaste årens viktuppgång, att jag inte har någon outfit-inspiration, generell ålder eller något annat. Men jag känner liksom inte igen mig själv när jag ser mig i spegeln. Något känns inte rätt. Och det gillar jag verkligen inte.

Sedan i söndagskväll har min lägenhet varit kaos. Och med kaos menar jag kaos. Alla möblerna är ihoptryckta i ena hörnet och jag kommer knappt åt mina garderober/lådor/skåp. I sig är det inte konstigt när hantverkaren är här och härjar, men jag HATAR att inte ha ordning i min lilla lägga. Och ordning kommer det inte bli förens till nästa måndag när jag hunnit måla väggarna och kan trycka tillbaka sängen på sin plats.

  • Dela på Facebook
  • Dela på Twitter
  • Dela på Pinterest
  • 12

Gillar

Kommentarer

Instagram @matildaberlin

Instagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlin

Matildaberlin

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2022-02-20 04:48